Liternictwo

Liternictwo nagrobkowe to dziedzina sztuki zajmująca się projektowaniem i wykonywaniem napisów na nagrobkach. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie budowy pomników upamiętniających życie i dokonania zmarłych oraz oddających im cześć i pamięć. Nagrobki granitowe są jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w pomnikach. Granit jest bardzo twardym kamieniem i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne. Granit jest również materiałem, który jest bardzo atrakcyjny wizualnie ze względu na swój piękny i naturalny wygląd. Czcionka stosowana na nagrobkach granitowych zależy od preferencji projektanta i klienta. Najczęściej spotykaną czcionką jest klasyczna i prosta czcionka bezszeryfowa, znana również jako groteska jak Arial, Tahoma czy Verdana. Jest to bardzo czytelna i elegancka czcionka, pasująca do większości stylów nagrobków. Inne popularne czcionki to czcionki szeryfowe, odręczne i ozdobne takie jak Times New Roman czy Antykwa. Ważne jest również, aby wybrać rozmiar i kolor czcionki, który pasuje do rozmiaru i koloru nagrobka, aby zapewnić czytelność i ogólną harmonię. Istnieją różne sposoby tworzenia napisów na nagrobku: ręcznie lub za pomocą technik piaskowania/grawerowania . Każda z metod ma zalety i wady, ale ostateczny wybór zależy od preferencji klienta. Napisy nagrobkowe są ważną formą sztuki, która pomaga zapamiętać i oddać hołd zmarłym. Wybierając odpowiednią inskrypcję na granitowy nagrobek, można stworzyć piękny i trwały pomnik, który będzie upamiętniał życie i osiągnięcia zmarłego przez wiele lat.

Piaskowanie złotych napisów na płycie nagrobkowej

3 najczęściej spotykane rodzaje napisów na tablicach nagrobnych

Najczęściej widziany typ  napisów nagrobkowych na polskich cmentarzach. Litery te możemy wykonać na każdym rodzaju granitu a także na dokładkach szklanych, które często spotykany na pomnikach lastrykowych. Ich największą zaletą jest niska cena i możliwość doboru różnorakiej czcionki. Litery piaskowane możemy pokryć farbą w dowolnym kolorze: złotym, srebrnym lub nad ciemnym kamieniu pozostawić surowe. Dzięki dużej popularności i nieprzesadnie skomplikowanemu procesowi wykonywania dopisanie zmarłej osoby na tablicy w wolnym miejscu nie stanowi większego problemu.

W znacznej większości wykonywane z metalu choć zdarzają się również wykonane z tworzywa sztucznego. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się te wykonane ze stali nierdzewnej, które najlepiej prezentują się w połączeniu z ciemnym granitem. Cena tego rodzaju liter jest znacznie wyższa niż liter piaskowanych wynika to głównie z kosztu wyprodukowania samej litery a także czasochłonności ich montażu na tablicy.

Nazywane też kutymi, są nacinane zazwyczaj ręcznie chociaż w ostatnich czasach coraz częściej pojawiają wykonane przy użyciu maszyn cnc. Można je odróżnić od liter piaskowanych głebokością, frezowane są znacznie głębsze.

Dziękujemy za wiadomość

W ciągu 24h skontaktujemy się z Panem/Panią