Najczęstsze pytania i słowiczek pojęć

Aby przybliżyć państwu nazewnictwo często używane w branży kamieniarskiej przygotowaliśmy słowniczek podstawowych pojęć dotyczących nagrobka, które może się różnić w zależności od regionu a także używanej gwary:

 • Elementy nagrobka
  • Podwaliny, legary, betoniaki – poprzeczne belki zapobiegające zapadaniu się pomnika dzięki wystawaniu poza obszar kopania grobu pod trumnę, zazwyczaj są szersze od nagrobka o 30-40 cm wykonane ze zbrojonego betonu
  • Betonowa rama – element nośny całego nagrobka ,opierany na betoniakach, na którym składane są po kolei poszczególne części nagrobka wykonana ze zbrojonego betonu
Powyższe elementy nie są widoczne po zmontowaniu nagrobka
  • Szwele / szwelki dolne, ramka dolna – pierwsze elementy nagrobka które wystają ponad ziemie są układane i poziomowane na betonowej ramie
  • Szwele / szwelki górne, stojące – pionowe części nagrobka usadowione pod katem prostym na szwelkach dolnych tworzą razem prostokąt nazywany „korytem”
  • Płyta, nakrywa – największy element pomnika przykrywający całość, w zależności od projektu nagrobka może na szerokość wystawać po kilka centymetrów na boki lub licować z szwelkami górnymi, przy długości płyta może przykrywać  całe koryto lub być odcięta do baski, dobre rozwiązanie gdy w przyszłości chcemy w nagrobku grzebać urny dzięki czemu nie ma potrzeby rozbierania nagrobka, wystarczy wysunąć samą płytę nakrywkową
  • Baska, gradus – nie występuje w każdym typie nagrobka, element dolegający do płyty na nim montujemy tablice napisową
  • Tablica – pionowy element nagrobka na którym umieszczamy dane o zmarłych pochowanych w grobie

Oczywiście występują inne, dodatkowe elementy które zależą od projektu nagrobka i sposobu jego wykonania aczkolwiek wyżej wymienione to te najpopularniejsze.

 • Podnoszenie, podniesienie – wypoziomowanie pochylonego nagrobka lub też uniesienie całego jeśli zapadł się cały, często wymaga rozebrania nagrobka dowiezienia ziemi i utwardzenia gruntu a następnie złożenia nagrobka na nowo
 • Kostka, kafelki – zazwyczaj kostka brukowa układana wokół nagrobka
 • Dopisek –  umieszczenie kolejnych danych na tablicy
 

Usługę można zamówić na kilka sposobów:

Jeśli usługa dotyczy sprzątania bądź drobnych napraw/poziomowania pomnika i nie posiadamy szczególnych wytycznych które wymagałyby pokazania przy nagrobku cały nasz kontakt może odbyć się nie spotykając się osobiście.

Gdy chcemy naocznie pokazać jakieś szczegóły lub zamawiamy nowy nagrobek  podczas kontaktu umawiamy dogodny termin i miejsce spotkania. Najlepiej jeśli spotkamy się przy docelowym miejscu gdzie ma być montowany pomnik pozwoli nam to ustalić szczegóły dotyczące wysokości i miejsca montaży nagrobka, czasem  można nagrobek dosunąć do którejś ze stron lub jeśli klient ma plac podwójny a stawia nagrobek pojedynczy należy ustalić w którym miejscu umiejscawiamy nagrobek.

Lokalizacja pomnika znajduje się na kwicie/potwierdzeniu z kancelarii cmentarza. Należy podać KWATERĘ, NUMER LINI/RZĄD oraz NUMER GROBU.

Jeśli nie możesz podać nam dokładnej lokalizacji grobu zajrzyj do zakładki Plany Cmentarzy spróbuj zlokalizować w której kwaterze znajduje się Twój grób i podaj nam dane wypisane na tablicy nagrobnej odnajdziemy lokalizacje grobu za Ciebie.

Do szybkiego zamówienia usługi dobrze przygotować:

 • adres/nazwę cmentarza
 • lokalizacje grobu oraz imię i nazwisko osoby wypisanej na tablicy nagrobka
 • opisanie mniej więcej co chcemy wykonać (każdy nagrobek odwiedzamy przed wykonaniem usługi w celu ustalenia szczegółów i wycenienia zamówienia)

Tak, wykonujemy wszelakie usługi związane z nagrobkami a także ich sprzedażą, sadzenie roślin, montaż ławek, układanie kostki, poziomowanie nagrobka, dopiski liter, renowacje, malowanie liter, wymianę tablic, montaż ram drewnianych, zapalenie znicza w intencji zmarłego, zakupienie i złożenie kwiatów na grobie etc. W celu ustalenia szczegółów zachęcamy do kontaktu.

 • wielkość pomnika –  pojedynczy , piwnica, podwójny
 • materiał wykonania nagrobka – granit, lastryko, konglomerat, piaskowiec, marmur
 • stopnia skomplikowania wykonywanego zlecenia – poziom zabrudzenia, ilość i rodzaj kostki do ułożenia, ilości liter do odmalowania, wypiaskowania etc.

Większość usług realizujemy w ciągu 2 tygodni, niestety przy pracy na cmentarzu jesteśmy mocno zależni od pogody i warunków panujących na zewnątrz dlatego też czas realizacji może się wydłużyć, jesteśmy w stałym kontakcie z klientem i na bieżąco informujemy o sytuacji. Zastrzegamy także że niektóre usługi wymagają więcej czasu na realizacje z przyczyn od nas niezależnych – zakup materiału, wykonanie nowej tablicy, zdarcie napisów i wykucie nowych etc. . Przy temperaturach poniżej 5 stopni realizujemy tylko usługę sprzątania.

Średni czas oczekiwania na montaż nagrobka po spisaniu umowy i uzgodnieniu wszystkich szczegółów wynosi od jednego do dwóch miesięcy.

Przyjmujemy płatności gotówką lub przelewem na konto bankowe. Do każdej usługi wystawiamy pargon lub fakture VAT na życzenie klienta.

Wykonujemy dokumentacje fotograficzną przed i po wykonaniu każdej usługi, którą przesyłamy na adres e-mail wskazany przez klienta.

Ceny napisów nagrobkowych zaczynają się od 7 zł za 1 znak do 50 zł za jedną literę nakładaną ze stali nierdzewnej. Na cenę litery wpływa technika w jakiej została wykonana oraz wielkość samej litery, najtańsze są litery piaskowane które mogą być pokryte farbą na dowolny kolor – zazwyczaj złoty, srebrny lub czarny. Droższe będą litery frezowane – głęboko wcinane w w tablicy nagrobka około 30 – 40 zł, najdroższa opcją są litery wykonywane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu.

Najtańszy nagrobek w Łodzi to koszt około 5500 zł, wykonany z granitu brąz królewski w standardowym rozmiarze nagrobka naziemnego czyli 90×190 cm

Cena podniesienia nagrobka na cmentarzu  zaczyna się od kwoty 1500 zł ostateczne cena zależna jest od wielkości nagrobka i ilość pracy jaką trzeba włożyć w jego wypoziomowanie.

Cena nagrobka z granitu impala to około 10 000 zł w zależności od wykończenia, przy mniej skomplikowanych wzorach może ona wynieść 8000 – 9000 zł przy bardziej wyrafinowanych nagrobkach cena wzrośnie nawet do 15000 zł

Dziękujemy za wiadomość

W ciągu 24h skontaktujemy się z Panem/Panią