Sprzątanie i Mycie Pomników

znicz

Aby miejsce pamięci naszych bliskich trwało latami, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji: myciu, czyszczeniu, sprzątaniu.

Gdy dysponujesz czasem i chęcią możesz zająć się sprzątaniem samemu sprawdź nasz krótki poradnik dotyczący czyszczenia nagrobków, lecz jeśli czujesz wyrzuty sumienia, że za dużo pracujesz, mieszkasz za daleko, nie masz siły lub z innych powodów nie możesz zająć się pomnikami swoich bliskich, jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Chcemy być Twoim przyjacielem, a nie tylko kolejną wizytówką w portfelu,

faith 3770767 1280

Gdzie działamy?

W województwie łódzkim m. in. Cmentarz na kurczakach, rzgowskiej, zarzew, doły, szczecińska oraz inne cmentarze.

nagrobek do sprzątanie

Czym się zajmujemy?

Sprzątamy liście, wyrzucamy lub myjemy stare znicze, usuwamy uschnięte kwiaty zalegające na nagrobkach. Wyrywamy chwasty przerastające przez kostkę czy rosnące przy nagrobku. Kompleksowo myjemy pomniki środkami dedykowanymi do konkretnego materiału. Z pomników zrobionych z lastryka usuwamy mech. Nagrobki granitowe polerujemy oraz nakładamy warstwę hydrofobową aby przedłużyć jego trwałość .

podwójny posprzątany nagrobek

Wiemy, że nagrobek kosztuje dużo. Jednak jeśli będzie sprzątany, czyszczony i myty w należytym stanie przetrwa długie lata. Regularne dbanie o pomnik uchroni Cię od niepotrzebnych wydatków na jego wymianę. Odwiedź zakładkę cennik w celu poznania orientacyjnej kwoty wykonania usługi.

rzeźba leżącej kobiety

Jak wyczyścić nagrobek z lastryko?

Materiał nazywany lastryko (lastriko) powstaje z mieszaniny grysu, cementu, wody i pigmentu. Grys używany do lastryko pochodzi głównie z marmuru, granitu lub bazaltu. W Polsce surowiec ten  wykorzystuje się do posadzek, parapetów, schodów a znany jest przede wszystkim z nagrobków. Mnogość pomników wykonanych z lastryko zawdzięczamy łatwej dostępności i niskiej cenie w porównaniu do kamieni naturalnych.

Największym plusem nagrobków z lastryko jest ich odporność na zarysowania, do minusów natomiast zaliczyć należy porowatość przez co na powierzchni lastryko mogą rozwijać się pleśń, grzyby i mech. Z tego powodu przy czyszczeniu nagrobka z lastryko napracujemy się bardziej niż przy czyszczeniu pomników z granitu lub innych kamieni naturalnych. Wyczyszczenie lastrykowego nagrobka możesz zlecić naszej firmie lub wykonać je samemu dzięki naszym wskazówką.

nagrobki lastrykowe w łodzi

Domowe metody na mycie nagrobka z lastryko

mycię lastrykowej płyty

Nagrobki z lastryko można wyczyścić za pomocą domowych sposobów. Potrzebna będzie ciepła woda, płyn do mycia naczyń i szczotka z twardym włosiem do szorowania, przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach z pomocą przyjdzie nam soda oczyszczona i pumeks.

Wodę wymieszaną z płynem do naczyń należy nanieść na pomnik i pozostawić na kilka minut aby brud się rozmiękczył. Następnie całą powierzchnie nagrobka dokładnie wyszorować, w miejscach bardziej uciążliwych zabrudzeń możemy użyć sodki i spróbować szorować pumeksem.

Tak umyty nagrobek spłukujemy duża ilością wody, pomocna tutaj okaże się ściągaczka do wody aby usunąć jej nadmiar dzięki czemu pomnik szybciej wyschnie.

Dedykowane środki do mycia lastryko

środki do czyszczenia nagrobków

Profesjonalne środki do czyszczenia nagrobka z lastryka można nabyć w sklepach z chemia, marketach budowlanych lub na portal aukcyjnych. W skład środków czyszczących wchodzą kwasy chlorowodorowy, fosforowy oraz anionowe środki powierzchniowo czynne (podobny skład mają środki bakteriobójcze do toalet).

Przy ich stosowaniu bezwzględnie musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa: używajmy rękawiczek i unikajmy zanieczyszczenia oczy i dróg oddechowych. Przygotowując się do sprzątania z środkami chemicznymi najlepiej zabrać ubranie robocze lub stare ciuchy gdyż łatwo jest je poplamić a zawarte kwasy odbarwią tkaninę.

Przed użyciem warto sprawdzić jak dana chemia wpłynie na nasz pomnik w tym celu zalecamy wypróbowanie środka z tyłu nagrobka lub na mniej widocznym elemencie, jeśli odbarwi się zbyt mocno lub zostanie plama unikajmy tego preparatu.

Dziękujemy za wiadomość

W ciągu 24h skontaktujemy się z Panem/Panią