Liternictwo

3 najczęściej spotykane rodzaje napisów na tablicach nagrobnych

Najczęściej widziany typ  napisów nagrobkowych na polskich cmentarzach. Litery te możemy wykonać na każdym rodzaju granitu a także na dokładkach szklanych, które często spotykany na pomnikach lastrykowych. Ich największą zaletą jest niska cena i możliwość doboru różnorakiej czcionki. Litery piaskowane możemy pokryć farbą w dowolnym kolorze: złotym, srebrnym lub nad ciemnym kamieniu pozostawić surowe. Dzięki dużej popularności i nieprzesadnie skomplikowanemu procesowi wykonywania dopisanie zmarłem osoby na tablicy w wolnym miejscu nie stanowi większego problemu.

W znacznej większości wykonywane z metalu choć zdarzają się również wykonane z tworzywa sztucznego. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się te wykonane ze stali nierdzewnej, które najlepiej prezentują się w połączeniu z ciemnym granitem. Cena tego rodzaju liter jest znacznie wyższa niż liter piaskowanych wynika to głównie z kosztu wyprodukowania samej litery a także czasochłonności ich montażu na tablicy.

Nazywane też kutymi, są nacinane zazwyczaj ręcznie chociaż w ostatnich czasach coraz częściej pojawiają wykonane przy użyciu maszyn cnc. Można je odróżnić od liter piaskowanych głebokością, frezowane są znacznie głębsze.

Dziękujemy za wiadomość

W ciągu 24h skontaktujemy się z Panem/Panią